sk cz

Autodilypro - autodíly všech značek

Nákupní košík

0x   |   0,00 Kč

2022: nové bezpečnostní systémy motorových vozidel

Blog > 2022: nové bezpečnostní systémy motorových vozidel

26.04.2020

Nové bezpečnostní systémy mají za cíl snížit smrtelné dopravní nehody. Kromě osobních motorových vozidel se to bude týkat i dodávek, autobusů a také nákladních vozidel.

Konkrétně o jaké systémy půjde?

Osobní motorová vozidla:
systém inteligentní regulace rychlosti (ISA)
pokročilý systém nouzového brzdění
systém na rozpoznávání únavy řidiče
technologie nouzového udržování vozidla v jízdním pruhu
detekce zpětného chodu
monitorování přesného tlaku v pneumatikách
alkoholový imobilizér
černá skříňka


Autobusy a nákladní vozidla:
vzhled, který omezí mrtvé úhly kolem vozidla
technologie schopné rozpoznat chodce a cyklisty

Samozřejmě, že některé systémy se již běžně nacházejí v nových motorových vozidlech. Některé se testují a jsou ve stádiu vyývoja. Od roku 2022, však bude povinnost výrobce, aby aplikoval všechny systémy do povinné výbavy. Toto nařízení se týká evropského trhu.
Toto nařízení kromě bezpečnostního charakteru má i sekundární význam. Konkrétně jde io posílení konkurenceschopnosti ve světě. Z praxe je vidět a také samotné štatisiky dokazují, že pokrok v automobilem průmyslu má své opodostatnenie co se týče bezpčenosti. Počet úmrtí klesá.
Na druhé straně i když se vzpomíná na povinnost, tak se ten termín ještě dodržet nemusí, protože automobilky nemusí stihnout zapracování všech zmíněných technologií.
Zajímavý bude systém, který bude monitorovat případnou únavu řidiče. Jsou zde již pokusy od značek jako Mazda a Škoda.
Alkoholový imobilizér - řidič se před každou jízdou podrobí dechové zkoušce, jinak vozidlo jednoduše nenastartuje, jak tento systém bude vypadat ještě zatím není známo.
Osobně jsme zvědaví na černé skříňky. Podobu ještě nemají. Je očekáváno, že skříňka zaznamená rychlost, možná i přetížení. Polemika se vede s tématem kamerového záznamu Vzpomíná se i to, že čelní sklo má být pružnější, aby vědělo pohltit více energie. Uvidíme, že co přinese budoucnost, ale je dobré, že se v tomto směru postupuje, protože je to prospěšné pro řidiče a také pro každého kdo je zapojen v silničním provozu.

Přidat komentář

Komentáře (35)

2020    AUTOLEKAREN.SK powered by TecDoc
Facebook